Projektas ,,gero derliaus link"

gero derliaus link_logas

Saviečių kaime, pradėtas vykdyti naujas projektas „Gero derliaus link“. Jėgas sujungusios keturios kompanijos – „Väderstad“, „Syngenta“, „Ivabaltė“ ir „Arvi Fertis“ – planuoja žemdirbiams gamybiniuose plotuose pademonstruoti naujausias žemės ūkio augalų auginimo technologijas, pradedant žemės dirbimu, tręšimo technologijomis ir baigiant augalų apsauga.

Projekte dalyvaujančių bendrovių atstovai tvirtina, kad dabar atėjo metas naujam požiūriui į bendrą veiklą, taupyti brangų žemdirbių laiką, suteikiant galimybę vienoje vietoje pamatyti kelių kompanijų siūlomus produktus ir sužinoti naujausius technologinius sprendimus. Juolab kad strategiškai vieta tikrai labai patogi – pats Lietuvos vidurys.

„Dabar jau net sunku pasakyti, kam pirmajam kilo idėja bendrai veiklai. Smagu, kad išgirdome vieni kitus. Keturios kompanijos jėgas sujungė neatsitiktinai – mūsų siūlomi produktai ir paslaugos apima visas technologines grandis. Išėjo labai graži simbiozė: sėklos, augalų apsaugos produktai, trąšos, savaeigė technika ir žemės dirbimo padargai“, – sako „Syngenta Agro Services AG“ atstovybės Lietuvoje vadovas Baltijos šalims Oridijus Čaplikas.

Vykdydami projektą, jo dalyviai žada demonstruoti ne jau įprastas ir išbandytas technologijas, bet ieškoti pačių naujausių ir drąsiausių sprendimų, kuriems žemdirbiai ne visada pasiryžta savo ūkyje. „Trąšos nebus vien azotas, fosforas ir kalis, įvesime visas įmanomas naujoves. Juk nestovime vietoje, kuriame naujus produktus. Stengsimės, kad žemdirbiui būtų įdomu, kad jis pamatytų kažką naujo, o ne vien tik tipinius variantus. Augsime visi kartu“, – žada „Arvi Fertis“ agrocheminių klausimų vadovas Virgilijus Paltanavičius.

Pasak „Arvi Fertis“ rinkodaros vadovo Tado Jankausko, nesibaiminama ir galimų nesėkmių, nes kiekviena išsiaiškinta klaida – tai patirtis, leidžianti žengti dar vieną žingsnį į priekį. „Tai pirmas blynas, kuris dažniausiai būna prisvilęs – jei taip ir įvyktų, neišsigąsime. Jau dabar žinome, ką kitaip darysime kitąmet. Tikimės, kad projektas bus ilgalaikis“, – patikina kompanijos „Väderstad“ direktorius Romas Naudžiūnas.

Projektas šiemet startavo su žieminiais rapsais. „Prieš tai lauke augo vasariniai kviečiai. Žinoma, tai nėra pats tinkamiausias priešsėlis žieminiams rapsams, bet taikėmės prie situacijos ir rizikavome. Pagal dabartines orų sąlygas laukas atrodo gerai“, – reziumuoja „Syngenta Agro Services AG“ atstovybės Lietuvoje marketingo specialistė Odeta Šišlavienė, kuriai teko užduotis sustyguoti visų darbų eigą.

Rugpjūčio 22 dieną rapsai pasėti į trimis skirtingais būdais paruoštą dirvą. Vienas plotas dirbtas su universaliu skutikliu Väderstad TopDown 300, žemės dirbimo gylis buvo 20 cm. Antrajame laukelyje žemė suarta plūgu Rabe Albatros, arimo gylis – 25 cm. Trečiasis plotas įdirbtas diskiniu skutikliu Väderstad Carrier X 425, dirbta dvigubai sekliau negu pirmajame laukelyje – 10 cm gyliu. Ir abu skutikliai, ir plūgas buvo agreguoti su traktoriumi Fendt 939 Vario.

Sėjai pasirinktos penkios kompanijos „Syngenta“ žieminių rapsų veislės: Nelson, SY Kolumb, NK Technik, NK Petrol ir Saveo. Sėta mechanine sėjamąja Väderstad Rapid 300C Super XL su lokaliniu trąšų įterpimu. Sėjos metu buvo patręšta „Arvi Fertis“ trąšomis NPK (B) 5-15-30 (+0,02) 200 kg/ha ir 240 kg/ha norma. Be to, geresniam trąšų įsavinimui išpurkštos azotą ir fosforą fiksuojančios bakterijos. Kad tręšimas būtų ekonomiškai pagrįstas, UAB PRYMO atliko dirvožemio tyrimus, pagal kuriuos bus galima žymiai tiksliau siekti užsibrėžtų tikslų.

Pasėlis du kartus nupurkštas herbicidais – kitą dieną po sėjos naudotas Brasan ir Teridox mišinys (1+1 l/ha), paskui, rugsėjo 6 d., nupurkšta Agil 0,7 l/ha (reikėjo sunaikinti pabiras). Purkšta Dammann Land-Cruiser ANP 3024 purkštuvu, agreguotu su traktoriumi Fendt 415 Vario. Prie kiekvieno žemės dirbimo varianto palikta po kontrolinę (nepurkštą) juostą, kad akivaizdžiai būtų galima įvertinti skirtumus.

Pirmąją lauko dieną, į kurią bus pakviesti visos šalies žemdirbiai, planuojama suorganizuoti dar šį rudenį, prieš rapsams užmiegant žiemai: bus įvertintas pasėlio tankumas, augalų augimo tarpsnis. Pavasarį, prasidėjus augalų vegetacijai, darbai bus tęsiami. Prie lauko ribos įrengtame stende bus nuolat atnaujinama tiksli informacija apie atliktus pasėlių priežiūros darbus, tad pro šalį važiuojantys žemdirbiai galės bet kada pasidomėti bandymų eiga. Pavasarį greta rapsų likusiame plote planuojama pasėti kukurūzus. Vėliau, tęsiant projektą, žemės ūkio augalai bus rotuojami pagal sėjomainos reikalavimus. Projekto iniciatoriai pabrėžia, kad tai ne moksliniai tyrimai, o gamybiniai bandymai, orientuoti į pelningą auginimą. Kitaip tariant, pagrindinis siekis – geras ir kokybiškas derlius.

„Toks projektas Baltijos šalyse vienintelis, net ir Lenkijoje ko gero nėra. Jau dabar kolegos iš Latvijos ir Estijos domisi, kada būtų galima čia apsilankyti, žada atsivežti savo ūkininkų delegacijas. Visų mielai laukiame,“ – vienbalsiai kviečia projekte dalyvaujančių kompanijų atstovai.

 

MŪ informacija

Susisiekite su mumis

Stoties g. 23,
LT - 42164 Rokiškis

Tel. (8 - 458) 32676
Faks. (8 - 458) 71560
El. paštas: ivabalte@ivabalte.lt

Vandžiogalos g. 30,
Saviečių k., Pelėdnagių sen.,
LT - 58151 Kėdainių r. sav.

Tel. (8 - 347) 20000
Faks. 8 347 20002
El. paštas: kedainiai@ivabalte.lt

Finansiniai partneriai

Įgalioti atstovai